Moderná výsadba viniča

Aj v dnešnej pre vinohradníkov ťažkej dobe, kedy ceny hrozna sú rovnaké ako pred dvadsiatimi rokmi a cena vína nie je o nič vyššia ako cena niektorých lacných dovážaných „cukrových vôd“, sa nájdu vinohradníci, ktorí namiesto likvidácie nanovo vysádzajú vinice. Tak to je aj na našej Starej hore v Mani.


Sadenice viniča
pripravené na výsadbu

Presné zameriavanie
laserom


      V sobotu dňa 10. apríla 2010 prišla na naše vinice firma z Dunajskej Stredy, ktorá sa zaoberá dodávaním a výsadbou viničných štepov. Majú celý sortiment sadeníc viniča v talianskom, rakúskom, francúzskom, slovenskom a maďarskom klone. Strojovú výsadbu sadeníc viniča vykonávajú s najmodernejším laserom riadeným strojom a najmodernejšou technológiou.


Sádzací mechanizmus

Samotné sadenie

Pripravená roľa


      Do poobedia stihli v Mani piatim miestnym vinohradníkom do vopred upravenej pôdy zasadiť viac ako 1870 štepov. Kvalitným štepom modrých odrôd ako sú Cabernet sauvignon, Dornfelder i bielych odrôd Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Veltlín zelený, Burgundské šedé sa bude určite dariť v našej úrodnej požitavskej zemi.


Strojové sadenie

Ručne vysadiť by mu
to trvalo omnoho dlhšie

Je potrebná
ťažká mechanizácia


      K samotnej výsadbe používajú kvalitný ťažký traktor. Navádzaním laserom a pomocou GPS sa zaručujú dokonale rovné rady sadeníc. Bez zbytočných presunov dokážu za deň vysadiť okolo 10 tisíc sadeníc štepov a popri tom dávajú záruku jeden rok na prijatie štepov.


      V minulom roku, keď boli takýmto spôsobom sadené štepy v Mani, sa všetky ujali. A to popritom na Slovensku vysadili okolo 300.000 štepov. Teraz treba už len čakať, kedy zo štepov vyrastie pekný mladý vinič a bude prvá úroda.


© Pavol Tinák, 20. máj 2010
foto © Pavol Tinák, 2010

zdroj:www.zitava.sk