Požitavská výstava vín I.

Degustácia vín sa koná pomaly v každej obci, kde sa nachádzajú vinice a pestuje sa hrozno. Miestne organizácie si degustáciu nazvali po svojom: Degustácia, Degustácia vín, Výstava vín, Dni vína, Vienále, Ochutnávka vín… Požitavská výstava vín v obci Maňa ako jediná z okolia má vo svojom názve Požitavská. Tým sa chce zvýrazniť jej rajonizácia a nabrať tak nielen miestny ale aj regionálny charakter. Preto sa tu objavujú vína zo širokého okolia.


Zber vzoriek v kultúrnom dome

119 vzoriek pripravených podľa odrôd


Od roku 2003 sa usporadúva Požitavská výstava vín vo Veľkej Mani organizovane a pravidelne každý rok. Aj skôr sa konali degustácie, ale len v réžii vlastných pivníc a pivničiek... Tento rok sa už koná VII. ročník Požitavskej výstavy vín vo Veľkej Mani. Organizuje ju Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov v Mani a Vinohradnícky spolok Stará Hora v Mani. Tento rok sa začínala degustácia 24. a 25. apríla odberom vzoriek v kultúrnom dome. Odovzdávali sa tri 0,75l fľašky pre jednu vzorku vína. Fľašky sa presne označili a do papierov sa zapísalo:
     a. poradové číslo vzorky
     b. výrobca
     c. adresa
     d. odroda
     e. ročník
     f. prívlastok

Do súťaže bolo prihlásených 119 vzoriek vína. Z toho bolo 28 výrobcov červených vín. 26. 4. 2009 sa konala neverejná odborná degustácia v miestnom kultúrnom dome. Degustovalo 12 degustátorov – someliérov (odborníkov na vína). Z celkového počtu 12 degustátorov bolo 5 priamo z Veľkej Mani. Zopár ľudí bolo ako obslužný personál, ktorý nalievali vínka do pohárov. Na začiatku predseda degustačnej komisie Ing. Porubský prerozdelil someliérov do troch skupín a zároveň prerozdelil aj odrody vín . Prvú skupinu viedol Ing. Porubský, druhú skupinu viedol Ing. Somor a tretiu skupinu Ing. Chrobák. Každej skupine sa ušlo okolo 40 vzoriek vín. Všetci sa po uvítaní mohli posadiť za stoly. Sedeli po jednom a na stole mali nachystané tri poháre so stopkou na vína, minerálku a tanier s nakrájaným chlebom, jablkom a syrom na neutralizovanie chutí, papier na bodové zapisovanie, zapálenú sviečku pre lepšiu sledovanosť čírosti a farby vín a nádobu na zlievanie zostatkov z pohárov. Čakala ich chutná ale neľahká úloha. Víno pri ochutnávke sa nepije z pohára až po samé dno, aby sa vám nezakrútila hlava. Radšej sa použije zlievka. Pohár sa drží za stopku, aby sa podávané víno neotepľovalo a nestratilo ani kúsok zo svojho čara. Degustátor musí citlivo použiť ľudské vnemy zrak, čuch i chuť.


Obslužný personál

Zrakom sa sleduje či je vínko číre a jasné. Dôležitá je farba. Farebná intenzita závisí od druhu odrody, spôsobu lisovania a výroby vína. Čuchom sa zisťuje intenzita vône, čistota a harmónia. Jemným miešaním vína v pohári docielime uvoľnenie vonných látok. Chuť dotvára celý obraz vína. Víno sa má ochutnávať po malých dúškach, pováľať na jazyku a podržať chvíľku v ústach. Sleduje sa čistota, intenzita, harmónia a prezistencia. Všetky tieto vnemy sa zapisujú do bodovacieho hárku a vyhodnocujú sa. Degustácia sa začínala jednou verejnou vzorkou, ktorú všetci spoločne ohodnotili a od tejto vzorky sa bodovo odrážali. Tá im ostala naliata v pohári, aby si ju mohli kedykoľvek porovnať s bodovanou vzorkou. A aké boli vína? Ako vraví jedno francúzske porekadlo: „Pýtaj sa vinára na jeho víno, bude určite to najlepšie...“ Ale o tom nabudúce na verejnom vyhodnotení.

© Pavol Tinák, 29. apríl 2009

zdroj:www.zitava.sk